IMG_0280
۱۴ اردیبهشت , ۱۳۹۸

دكتر آرش جعفريه: افزايش آگاهي به نوجوانان سبب كاهش آسيب هاي اجتماعي مي شود

سومین سالگرد تاسیس باشگاه سلامت نوجوانان افق  با حضور دکتر آرش جعفریه ریاست بیمارستان امیر اعلم و حامیان این ‌مجموعه در شهركتاب فرشته برگزار شد.

به گزارش روابط‌عمومي شهركتاب فرشته؛ در ابتداي مراسم مريم راهور مدیر باشگاه سلامت نوجوانان دختران تهران در خصوص خاستگاه تاسیس باشگاه‌های هفتگانه سلامت نوجوانان گفت: اين طرح ۱۵ ساله با هدف توقف شیوع HIV بین نوجوانان است. اين طرح یک توافق جهانی میان برنامه ایدز سازمان‌ملل و یونیسف است و هدفش دسترسی به نوجوانان و ارایه خدمات مرتبط با HIV به آنان، با توجه به نیازهای ویژه این گروه سنی و در راستای پیشبرد تلاش‌های جهانی برای کنترل همه گیری ایدز در نوجوانان در یک چشم‌انداز ۱۰ ساله است که با وزارت بهداشت درمان و آموزش‌پزشکی‌ ایران پیش‌ می‌رود.

وي در ادامه گفت: باشگاه‌های سلامت نوجوانان و جوانان مراکزی هستند که سعی دارند محیط امن و توانمند کننده‌ای برای نوجوانان بیشتر در معرض آسیب فراهم آورده و مشارکت نوجوانان در طراحی، تدوین و اجرای برنامه‌های سلامت محور را به حداکثر رسانند. این مراکز با مشاوره گروهی از کارشناسان این حوزه و همچنین با نظرات خود نوجوانان و جوانان و با در نظرگرفتن نیازها و ویژگی‌های شخصیتی این گروه سنی طراحی و ایجاد شده‌اند. این مراکز قرار است خدمات مشاوره و اطلاع‌رسانی در مورد رفتارهای آسیب‌زا، ابتلا به اچ‌آی‌وی و مهارت‌های زندگی مرتبط با آن را در اختیار نوجوانان قرار دهند.

راهور بيان داشت: ایران تنها کشور پیشگام در منطقه خاورمیانه است که طرح ۱۵ ساله توقف همه گیری ایدز را اجرا می‌کند و به این منظور هفت باشگا‌‌های سلامت نوجوانان در چارچوب همکاری مشترک بین وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و یونیسف تاکنون فعال شده‌اند؛ ۱. تهران: دو باشگاه (یک مرکز پسرانه و یک مرکز دخترانه)، ۲. خوزستان: یک مرکز در اهواز (پسرانه)، ۳. فارس: یک مرکز در شیراز (پسرانه)، ۴. البرز: یک مرکز در کرج (دخترانه)، ۵. کرمانشاه: یک مرکز در کرمانشاه (پسرانه) و ۷. لرستان: یک مرکز در خرم‌آباد (دخترانه).

در ادامه برنامه دكتر آرش جعفريه رئيس بيمارستان اميراعلم درخصوص اهميت باشگاه سلامت نوجوانان و بهبود دسترسي نوجوان به خدمات اجتماعي  گفت: كمك به اين مجموعه و مجموعه هاي مشابه از اين دست به كاهش آسيب هاي اجتماعي و بيماري ها منجر خواهد شد كه نتيجه آن كاهش هزينه هاي درماني است.

وی همچنین درباره اهمیت آگاهی دادن‌به نوجوانان درباره روش‌های‌پیشگیری از HIV گفت: آموزش صحیح با روش‌های مناسب برای نوجوانان به تفکیک سن و با در نظر گرفتن جنسیت و تفاوت‌های فرهنگی اهمیت بسياری دارد. از طرفی برداشتن انگ و تبعیض از افرادی که با HIV زندگی می‌کنند کمک می‌کند تا طردی رخ ندهد و این افراد ارتباط خود را با شبکه درمان قطع نکنند كه این گام‌بسیار بزرگی در پیشگیری و کنترل این‌بیماری است.

وي افزود: اين گردهمايي تلاشي است براي بهتر شدن حال همه ما بويژه نوجوانان ما.

عکس: آسا عالیخانی