ا
۰۳ اسفند , ۱۳۹۷

«نامه به کودکی که هرگز متولد نشد» در شهر کتاب فرشته رونمایی شد

مراسم رونمایی از کتاب صوتی «نامه به کودکی که هرگز متولد نشد» در مجموعه فرهنگی ـ هنری شهر کتاب فرشته برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی شهر کتاب فرشته؛ آیین رونمایی و جشن امضای کتاب صوتی «نامه به کودکی که هرگز متولد نشد»، اثر اوریانا فالاچی عصر آدینه سوم اسفند ماه با حضور اهالی هنر و علاقمندان در این مجموعه برگزار شد.

مراسم با صحبت های منصور ضابطیان درباره اوریانا فالاچی و این کتاب که اجرای این برنامه را عهده دار بود آغاز شد. پس از آن پرسش و پاسخ در خصوص این کتاب صوتی با حضور بهاره افشاری؛ بازیگر سینما و تلویزیون که خوانش این اثر را بر عهده داشته است، صورت گرفت.

ا

در بخش دیگری از مراسم شیوا مقانلو؛ مدرس، نویسنده و مترجم صحبت هایی در خصوص «نامه به کودکی که هرگز متولد نشد» بیان داشت. صحبت های این هنرمند بیشتر حول محور محتوای داستان این کتاب بود. این که شخصیت اول این داستان و در واقع راوی قصه نه زن است و نه مرد و صرفا دغدغه های انسانی را بیان می کند و میل به بچه دار شدن برای او به نوعی ماجراجویی است.

در قسمت دیگر این برنامه مونا برزویی؛ شاعر و ترانه سرا از اوریانا فالاچی و این کتاب گفت: «همانگونه که بهاره افشاری اشاره کرد، اوریانا فالاچی هنرمندی بر زمان بود نه در زمان، نویسنده ای بود که بسیار جلوتر زمان خود می اندیشید و در آثارش دغدغه هایی را مطرح می کرد که شاید دغدغه های جامعه امروز است. زمانی که سالها بعد از او، امروز رمان او را می خوانیم با قصه و شخصیت های آن احساس نزدیکی می کنیم. فالاچی داستانی را روایت می کند که ابدی است؛ چالش هایی را مطرح می کند که در جامعه امروز نیز با آن دست به گریبان هستیم، ماجراهایی که در این رمان بیان می شود در واقع داستان زنانی است که  هنگامی که می خواهند کودکی را به دنیا بیاورند با آن رو به رو هستند و این از ویژگی های بارز آثار این نویسنده است.»

در ادامه مونا برزویی ترانه ای از خود را با موضوعی با همین فضا برای حاضرین خواند.

پس ازآن بهاره افشاری که در این کتاب صوتی با کلام خود راوی داستان اوریانا فالاچی است، از حضور در پروژه کتاب صوتی «نامه به کودکی که هرگز متولد نشد» و خواندنِ آثار اوریانا فالاچی گفت: «من همیشه دوست داشته ام تجربیات خودم را با مردم در میان بگذارم. اگر کتابی می خوانم دوست دارم موضوع آن را با مردم در میان بگذارم تا آنها نیز در لذت خواندنِ آن اثر سهیم باشند. همکاری در این پروژه نیز برای من با همین مقصود شکل گرفت و هدف دیگری غیر از در میان گذاشتن تجربه خود با علاقمندان به ادبیات نداشتم. زمانی که نوجوان بودم و کتاب های اوریانا فالاچی را می خواندم، عمقِ نگاه او به موضاعات مرتبط با زنان را درک نمی کردم. اما وقتی به عمق کلام او پی ببریم درمی یابیم که این هنرمند موضوعات بسیار قابل تامل و مهمی را در آثارش به ویژه در خصوص زنان مطرح می کند.»

در بخشی از این کتاب صوتی آمده است:

«تمام عمر تلاش می کنی و خودت را می کشی که به یک عشق، ثروت، آزادی و یا حقی که فراوان به دنبالش بودی دست یابی، و وقتی آن را به دست آوردی تازه می فهمی که از آن لذت نمی بری. در نتیجه آن را هدر می دهی. وقتی به آرزویت می رسی، حس می کنی که گم شده ای. خوش به حال آنهایی که می توانند به خود بگویند من می خواهم راه بروم، بدون آنکه به جایی برسم. و لعنت بر آنهایی که به خود تحمیل می کنند می خواهم تا آنجا برسم. رسیدن یعنی مردن.»

گزارش: سبا فرجاد

عکس: سحر قریب