IMG_8043
۲۷ بهمن , ۱۳۹۷

«شقیقه های سفید»؛ رمانی که باید بیشتر از یک بار خواند!

نخستین کتاب ایوب آقاخانی با عنوان «شقیقه های سفید» در مجموعه فرهنگی ـ هنری شهر کتاب فرشته رونمایی شد.
به گزارش روابط عمومی شهر کتاب فرشته؛ عصر شنبه بیست و هفتم بهمن ماه آیین رونمایی و جشن امضای کتاب «شقیقه های سفید» به قلمِ ایوب آقاخانی و با حضور اهالی ادبیات و هنر در این مجموعه فرهنگی ـ هنری برگزار شد.
این مراسم با سخنان ایوب آقاخانی؛ نمایشنامه‌نویس، کارگردان، بازیگر و مدرس دانشگاه در خصوص «شقیقه های سفید» آغاز شد. او ابتدا با اشاره به هنرمندان حاضر در مراسم از جمله محمد رحمانیان، سعید شاهسواری، فرشته طائرپور و … بیان داشت:«من شاگرد اساتید بسیار بزرگی بوده ام؛ استاد بهرام بیضایی، محمود دولت آبادی نازنین که در محضر ایشان داستان نویسی آموختم، زنده یاد هوشنگ گلشیری که تنها یک ترم افتخار شاگردی اش را داشتم و جمال میرصادقی عزیز که سه ترم در حوزه های گوناگون داستان نویسی استاد من بودند. این درس ها را در دانشگاه آموختم. اما امروز دوست دارم اقرارکنم که از کمتر کسی همچون محمد رحمانیان آموختم و این واقعیتی انکارناپذیر در زندگی هنری من است. من از نمایشنامه های او، نگاهِ سنجیده به درام را آموختم، جنسِ نگاهی متفاوت که همواره مرا مدیونِ تلاش های محمد رحمانیان کرده است.»
در ادامه محمد رحمانیان از نخستین رمان ایوب آقاخانی و آنچه که برای نخستین بار پس از خواندن این داستان در ذهنش ایجاد شد گفت: «یکی از گله های من از او این است که چرا انقدر دیر به فکر رمان‌نویسی افتاد. «شقیقه های سفید» رمانی است که حتما باید بیش از دو بار خوانده شود چرا که چه در ساختار و چه در زبان، ریزه کاری های فراوان دارد. این روزها کمتر اثری را می بینیم که مستقیم و بی واسطه مسائل بسیار مهم جامعه امروز ایران می پردازد؛ به اعتقاد من سال ها بعد زمانی که بخواهند از این روزهای جامعه ما یاد کنند می توانند از آثار ایوب آقاخانی تصویر درستی از این دوران بگیرند. نخستین نکته ای که در خواندن این رمان مخاطب را شگفت زده می کند، این نکته است که اثر برخلاف پیشینه مولفش که یک نمایشنامه نویس است، بر پایه دیالوگ نمی چرخد. در این رمان با یک ایوب آقاخانی جدید رو به رو هستیم؛ چه در سبک و چه در نحوه نگارش. همان فصل نخست کتاب که شرح خونینی از جنگ است با کلمات مختصری بیان می شود به مخاطب انگیزه پیگیری داستان را می دهد و بدون تعارف تا حد زیادی مرا به یاد آثار محمود دولت آبادی می اندازد؛ نگاهی دردمندانه با زبانی بسیار پاکیزه و توصیفاتی بسیار درخشان از جنسِ توصیفات دولت آبادی در داستان هایش. ساختار پیچیده و روایت غیر خطی ای که داستان دارد مخاطب را به یاد روایت های غیر خطی استاد گلشیری می اندازد. گلشیری فضا و فرمی را به ما یادآوری کرد که همواره در کنار ما هست، و این نکته را به سادگی در ذهن مخاطب ایجاد می کند و این همان چیزی است که ایوب آقاخانی به خوبی از استاد خود آموخته است. شخصیت اول داستان از جهانی بسیار پیچیده می آید که به تبعِ آن مخاطب نمی تواند قضاوتِ قطعی در موردش داشته باشد. یکی از ویژگی های مثبت اثر ایوب آقاخانی این نکته است که آموخته های بسیاری دارد اما از آنها گذر می کند. همه آنچه که از دیگران تاثیر پذیرفته را در خود حفظ می کند اما در عین حال از آنها عبور می کند و این بهترین اتفاقی است که می تواند برای یک نویسنده رخ دهد. این اتفاق برای او در مورد نمایشنامه هایش نیز افتاده است؛ بسیاری از آثار او برای من یادآور آثار اکبر رادی است، اما در ادامه سرانجامِ این خودِ ایوب آقاخانی است که در آثار پیدا می شود.»
در بخش دیگری ازمراسم، محمد رحمانیان بخشی از این رمان را برای حضار خواند و پس از آن سعید شاهسواری؛ فیلم‌نامه‌نویس، تهیه‌کننده و تدوین‌گر نیز صحبت هایی در خصوص «شقیقه های سفید» بیان داشت: «توقعِ نوشتن یک رمان از کسی که نمایشنامه نویس و بازیگر تئاتر است، انتظار عجیبی نیست. اما نوشتنِ رمان نیز کار بسیار غریب و دشواری است. از قضا این روزها نویسنده بسیار داریم اما آنچه که باید نوشته نمی شود و کمتر اثری را می بینیم که ماندگار باشد. برای من بسیار تحسین برانگیز است که دوستی دارم که چنین اثری را خلق کرده است. من از همین جا علاقمندان به ادبیات را دعوت می کنم که رمان «شقیقه های سفید» را به دقت بخوانند چون ریزه کاری ها، ظرافت ها و جزئیات فراوانی دارد.»
گفتنی است جواد پیشگر٬ برزو نیک‌نژاد٬ بهزاد ابطایی٬ علی میلانی، فرشاد آذرنیا، الهام نامی، روزبه حصاری ٬بهزاد ابطایی ٬میلاد نیک آبادی و لیلا بلوکات از دیگر چهره های حاضر در این مراسم بودند. این برنامه با آیین جشنِ امضای «شقیقه های شفید» با حضور نگارنده اثر پایان یافت.

عکس: آسا عالیخانی

گزارش: سبا فرجاد