IMG_6584
۲۱ دی , ۱۳۹۷

هر موسیقی؛ یک قصه است و هر قصه یک راوی دارد

«آبی دور» به آهنگسازی فریدون بهرامی و روایتِ موسیقیایی آتنا اشتیاقی در مجموعه فرهنگی ـ هنری شهر کتاب فرشته رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی شهر کتاب فرشته، عصر آدینه بیست و یکمِ دی ماه، آیین رونمایی و جشن امضای آلبوم «آبی دور» با حضور هنرمندان و اهالی موسیقی در این مجموعه فرهنگی ـ هنری برگزار شد.

در بخش هایی از این مراسم که هنرمندانی چون فردین خلعتبری، امیر بهاری، کاوه عابدین، بهنام ابوالقاسم، رضا فرهودی، آیین مشکاتیان و … میهمانِ آن بودند، آتنا اشتیاقی قطعات «ماسه ها و خارها» و «گره» را بداهه نوازی کرد.

این آیین با سخنان فردین خلعتبری؛ موسیقی دان و آهنگساز برجسته ایرانی آغاز شد. خلعتبری با اشاره به اینکه از ابتدایِ کارِ «آبی دور» در جریانِ پروسه شکل گیری این آلبوم بوده است بیان داشت: « وقتی از سمفونی شماره ۹ بتهوون صحبت می شود، طبیعتا تصویری از این اثر موسیقیایی در ذهنِ هر یک از ما مجسم می شود. اما به واقع آنچه که در ذهنِ ما شکل می گیرد، چه رابطه ای با این سمفونی دارد و کدام یک ارجح بر دیگری است؛ تصویر ذهنیِ ما از اثر یا نظرِ موسیقی دان؟ اگر ذهنِ یک آهنگساز مقدمه ای بر آفرینشِ یک اثر موسیقیایی باشد، اما باز هم پس از آفریده شدنِ یک اثر هیچ ارجحیتی از لحاظ حضور ذهن افراد از نظر آهنگساز و یا بالعکس وجود ندارد. در واقع موسیقی در ذهنِ مخاطب شکل گرفته و مهمانِ ذهن او می شود.»

این هنرمند در ادامه بیان داشت: «اساسا موسیقی بوده و هست پیش از اینکه ما باشیم و پیش از اینکه بخواهیم آن را بشنویم. من به شخصه بسیار خرسند هستم که یک موسیقی دانم؛ خوشحالم که موسیقی خط ارتباطی است میان خودم، مخاطب و هستی. آنچه که همواره مرا مشتاق نوشتن آثار جدید می کند، این نکته است که بدانم آنچه که در ذهنِ منِ آهنگساز جریان داشته در ذهن مخاطب چگونه جریان پیدا می کند. بیایید همگی به خود ببالیم که فرصت این را داریم تا باشیم و بشنویم. به عنوانِ یک موزیسین بسیار مشتاقم بدانم هنگامی که مخاطب آثار خودم و دوستانم را می شنود در ذهنش چه چیزی تصویر می شود؛ که البته اطمینان دارد مبدأ شکل گیری اثر ما و مخاطب را در نهایت به هم می رساند. موسیقی بسیار ارزشمند و با اهمیت است، هرگز هراسی ندارم اگر کسانی موسیقی را امرِ بی اهمیتی بدانند؛ چرا که جاودانگی در جریان آفرینش موسیقی اتفاق می افتد.»

در ادامه امیر بهاری؛ روزنامه نگار و منتقد حوزه موسیقی بیان داشت که آلبوم «آبی دور» از چند منظر برایش ویژه و قابل توجه است: «آتنا اشتیاقی نوازنده ای است با پیشینه ای درخشان و این بار نیز با حضور در اثری با فضای الکترو آکوستیک؛ قابلیت نوازندگی و بُعدِ مولف بودنش را نمایان می سازد. آتنا اشتیاقی هنرمندی است که با درک فضای مدرنِ دنیای موسیقی هیچگاه خود را محدود به قالب های کلیشه ای و از پیش تعیین شده نمی کند. امروز بسیاری از نرم افزارهای موسیقی بهره می برند و به غلط خود را موسیقی دان می دانند این در حالی است که به رغمِ گسترش و پویایی موسیقی الکترونیک در موسیقی امروزِ ایران، با آنچه که در خارج از کشور در این سبک منتشر می شود متفاوت بوده و از لحاظ بافت، ساختار، فرم و مهم تر از همه هارمونی مشکل دارند. اما «آبی دور» به جهت اشرافِ فریدون بهرامی به موسیقی از بافت هارمونیک بسیار غنی و متفاوتی بهره می برد و این از ویژگی های شایان توجه آلبوم «آبی دور» است. قرار گرفتنِ آواهای الکترونیک در کنار صدای ویلن سِل فضای دلنشینی در قطعات خلق کرده است. آوای ویلن سِلی که در این آلبوم می شنویم، به گونه ای است که امضای نوازنده را روی خود دارد و بسیار اثرگذار است.»

آتنا اشتیاقی نیز در خصوص شکل گیری این آلبوم گفت: «نخستین بار در استودیو صبا بود که این اثر را شنیدم و احساس کردم که تمام تصویرهای دوست داشتنی ام از موسیقی که از کودکی در ذهنم بود، در قالب این صداها و آواها شنیده می شوند و رنگِ صداها برایم ارزش بسیاری داشت. همانجا بود که آشنایی و همکاری میان من و فریدون بهرامی شکل گرفت و تجربیات موسیقیایی بسیار جالب و متفاوتی را برای من رقم زد.

صحبت های فریدون بهرامی؛ آهنگسازِ آلبوم «آبی دور» پایان بخشِ این مراسم بود. او با بیان این که آهنگساز در انتهای ساخت یک اثر باید در جایگاه مخاطب اثر قرار بگیرد بیان کرد: «از همان ابتدا تلاش داشتم تا «آبی دور» با تجربیات خصوصی مخاطبانش همراه شود و مخاطب بتواند ناگفته های نهفته مولفین در اثر را درک کند. آرزو دارم که این اثر برای مخاطبانش پیام آور صلح باشد و ردِپای خوش رنگ و زیبایی از خود به یادگار بگذارد. هر موسیقی ای که نوشته می شود یک قصه است، قصه ای که یک راوی دارد و من این شانس را داشتم که در این اثر، بهترین راوی همراهم باشد.»

گفتنی است در این مراسم هنرمندانِ دیگری چون بابک کریمی ، امید نیکبین ، پژمان خلیلی . احسان بیرقدار . مزدا انصاری . فرید سعادتمند ، هادی حدادی ، امید نعمتی . محمد پرویزی نیز حضور داشتند.

گزارش: سبا فرجاد

عکس: آسا عالیخانی

برچسب‌ها: