IMG_8074
۰۵ خرداد , ۱۳۹۷

آیین گشایش نمایشگاه عکس «ساکنان دل» در گالری فرشته برگزار شد

«ساکنانِ دل»؛ آنانکه چون گلاب از آتش گذشته اند

آیین گشایش نمایشگاه عکسِ «ساکنان دل» با مجموعه آثاری از سعید صادقی و با حضور اهالی فرهنگ و هنر کشور، در گالری فرشته برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی شهر کتاب فرشته؛ عصر آدینه چهارم خرداد ماه به مناسبت گرامیداشت آزادسازی خرمشهر در سوم خرداد ماه ۱۳۶۱ مراسم افتتاحیه نمایشگاه «ساکنان دل» در گالری این مجموعه فرهنگی ـ هنری برگزار شد. «ساکنان دل» با محوریت دفاع مقدس مجموعه ای از عکس های سعید صادقی را شامل می شود که در دوران هشت سال دفاع مقدس به ثبت رسیده اند. عکس هایی که لحظه های ناب دفاع از میهن را به تصویر کشیده اند، عکس هایی سرشار از ناگفته ها که هر کدام پر از حرف و احساس اند. عکس ها گاهی آنقدر واقعی به نظر می رسند که گویی آن لحظه تجربه ای ملموس بوده و گاهی هنر و جنگ آنگونه به هم پیوند می خورند که محوِ تصویری می شویم که از لنزِ دوربینِ نگاهی هنرمندانه به دیوارهای گالری رسیده اند.

باورهای راستین و قلب هایی پاک

IMG_7942

سعید صادقی که خود بیش از همه بر پاکی قلب و صداقتِ باورهای رزمندگانِ هشت سال دفاع مقدس تاکید دارد، همین نکته را دلیلی دانست بر انتخاب «ساکنانِ دل» برای عنوان این نمایشگاه: «رزمندگان جبهه های دفاع مقدس زیباترین قلب ها را داشتند؛ کسانی که تعلق خاطرشان به این آب و خاک آنها را به دفاع تمام و عیار از میهن واداشت. طبیعتا این حجم از پاکی و صداقت از چشمانِ مخاطبانِ این عکس ها نیز دور نمی ماند و جوانان امروز که حتی زمان جنگ را لمس نکرده اند با دیدنِ این تصاویر ارتباط روحی خاصی با آنها برقرار می کنند. تلاش من نیز به عنوان عکاس همین بود، که حس واقعی این رزمندگان که از قلب هایشان بر می آمد را ثبت کنم. باورها و اعتماد بسیجی های هشت سال دفاع مقدس پاک بود. چهره هایی که در این عکس ها می بینیم اکثرا جوانان و نوجوانانی هستند که بر اساس همان اعتقادات پاک شان به سوی جبهه های جنگ رهسپار شدند. باورهایی که از احساس تعلق آنها به این آب و خاک نشأت می گرفت. این رزمندگان کسانی بودند که هم باورهای اعتقادی داشتند و هم ایمانِ قلبی. در واقع با توجه به میزان امکانات و تسهیلات نظامی ایران و در مقابل حمایت قدرت های جهان از ارتش عراق در آن زمان، همین باورهای صادقانه بود که دشمن را از پای درآورد و دفاع مقدس را جاودانه کرد. حقیقت این است که ما یکی از هولناک ترین چهره های جنگ را در آن سال ها تجربه کردیم اما تابش نورِ همبستگی که با صداقت قلبِ این رزمندگان همراه شد مرزهای ایران را از گزندِ بیگانگان حفظ کرد. این عکس ها به نوبه خود شاید بخشی از لایه های هویت ملی ما را به نمایش بگذارند؛ مفاهیمی چون ایثار، فداکاری، همبستگی، از خود گذشتن و باورهای راستین.»

 

آرامش و امنیتِ امروزِمان را مدیونِ فدارکاری های رزمندگان دفاع مقدس هستیم

IMG_8048

شهیندخت مولاوردی؛ حقوقدان و پژوهشگرِ امور زنان نیز به تماشای «ساکنان دل» آمده بود. او تصاویر ثبت شده در این عکس ها را یادآورِ جان فشانی هایی دانست که آرامش و امنیت امروز ما مدیون آن است: «این نمایشگاه با عنوان «ساکنان دل»، مجموعه آثاریست از سعید صادقی، که صحنه هایی از هشت سال دفاع مقدس و حماسه آزادسازی خرمشهر و عملیات بیت المقدس را به تصویر کشیده است. به اعتقاد من هر کدام از این عکس ها پیام و حال و هوای خاص خود را دارند ولی در مجموع تمامی این تصاویر یادآور این نکته اند که ما آرامش و امنیتِ امروزِ خود را مدیون جان فشانی ها و فداکاری های چه کسانی هستیم. صرفِ نظر از چهره سیاهِ جنگ که قابل انکار نیست، به رغمِ تمامی کمبودهایی که وجود داشت، همبستگی و همدلی مردم در دوران هشت ساله جنگ تحمیلی خاطره ساز و ماندگار شد. در حقیقت، با وجود اختلاف سلیقه هایی که ممکن بود وجود داشته باشد اما همه مردم در یک موضوع اتفاق نظر داشتند و آن منافع ملی؛ حول محورِ دفاع از تمامیت ارضی کشور بود. به نظر من این نکته که در عکس های این نمایشگاه نیز مشهود است باید برای تمامی دوران ها، الگویِ فکری و رفتاری در جامعه ما باشد.»

این عکس ها بخشی از پیکره تاریخ معاصر ایران هستند

IMG_8254

مجید ملانوروزی؛ مدیر کل دفتر هنرهای تجسمی نیز از دیگر چهره های حاضر در این آیین بود. ملانوروزی عکس های این نمایشگاه را تصاویری هنرمندانه دانست که حسِ نوستالژیکی از آن روزها را به مخاطب منتقل می کنند؛ تصاویری که ترکیبی از مظلومیت و شجاعت رزمندگان است: «سعید صادقی از معدود عکاسانی بود که در دوره هشت سال دفاع مقدس در خط مقدم حاضر می شد تا مهم ترین و بهترین تصاویر را از آن لحظات ثبت کنند. آزادسازی خرمشهر نیز از نقاط عطف تاریخ معاصر ایران به شمار می رود و بسیار حائز اهمیت است. ما امروز پس از گذشت بیش از سی سال تنها با همین تصاویر ثبت شده است که می توانیم به صورت مستند و تاریخی درباره آن روزها صحبت کنیم. به اعتقاد من این عکس ها می توانند بخشی از پیکره تاریخ معاصر ایران باشند و بالطبع سعید صادقی و دیگر عکاسان حوزه دفاع مقدس از این منظر نقشی شایان تقدیر در تثبیت این برهه از تاریخ معاصر ایران داشته و دارند. عکس های این نمایشگاه کاملا هنری هستند به این معنا که با نگاهی کاملا هنرمندانه ثبت شده اند. به علاوه این عکس ها به گونه ای گرفته شده اند که گویی خودِ عکاس نیز جزئی از گروه رزمندگان بوده است. از سوی دیگر این تصاویر تداعی گرِ ترکیب خاصی از مظلومیت، شجاعت و ایثار حاکم بر فضای جبهه ها است و حسِ نوستالژیک اثرگذاری را به مخاطب منتقل می کند. به خاطر دارم که در آن دروه عکاسان معدودی بودند که به مقوله عکاسی جنگ نگاه حرفه ای و در عین حال هنرمندانه داشتند و در این میان سعید صادقی یکی از بهترین آنها بود.»

عکس های سعید صادقی؛ نمایانگرِ مظلومیت و دلاوری رزمندگان دفاع مقدس

IMG_8192

سید مصطفی هاشمی طبا نیز از دیگر میهمانانِ گالری فرشته بود تا نظاره گرِ عکس هایِ این نمایشگاه باشد. هاشمی طبا که به گفته خود، آشنایی اش با سعید صادقی به سال های دور و اواخر دهه ۵۰ خورشیدی باز می گردد، عکس های این هنرمند را گویایِ بسیاری از زوایای جنگ تحمیلی دانست: «فعالیت های سعید صادقی به عکس های این نمایشگاه ختم نمی شود؛ من ایشان را از پیش از انقلاب و سال ۱۳۵۶ می شناسم. در سال های دفاع مقدس نیز عکس های سعید صادقی از جبهه های جنگ و حال و هوای آن در بسیاری از روزنامه های کشور به چاپ می رسید و مورد توجه قرار می گرفت. به اعتقاد من سعید صادقی برای ثبت این تصاویر فداکاری های بسیاری می کرد چرا که به عنوان یک عکاس هیچگونه وسیله دفاعی نداشت و کاملا در معرض خطر بود. عکس های سعید صادقی گویای بسیاری از نکات و زوایای جنگ تحمیلی است؛ به ویژه نمایانگرِ مظلومیت، شجاعت و دلاوری رزمندگان دفاع مقدس است. آشنایی با این هنرمند افتخاری برای من است و بسیار خرسندم که امروز در نمایشگاهی از آثار او حضور دارم.»

گفتنی است در این مراسم هنرمندان و چهره هایی چون: سيدمحمد بهشتي، احمد محيط طباطبايي، لیلی گلستان، عليرضا سميع آذر، ابراهیم حاتمی کیا، هدایت الله بهبودی مسعود فروتن و …. نیز حضور داشتند. «ساکنان دل» تا دوازدهم خرداد ماه میزبان علاقمندان خواهد بود.

*گزارش: سبا فرجاد

*عکس: آسا عالیخانی