IMG_7541
۰۸ اردیبهشت , ۱۳۹۷

«خاله قورباغه» به شهر کتاب فرشته آمد

به بهانه اکران «خاله قورباغه» در عید فطر سال جاری، سازندگان این اثر سینمایی به همراه گروه موسیقی ولشدگان میهمان شهر کتاب فرشته بودند.

به گزار روابط عمومی شهر کتاب فرشته، هشتم اردیبهشت ماه، این مجموعه فرهنگی ـ هنری میزبان فرشته طائرپور، افشین هاشمی و گروه موسیقی ولشدگان بود. فرشته طائرپور تهیه کننده فیلم سینمایی «خاله قورباغه» به همراه عروسک های نوستالژیک این اثر به شهر کتاب فرشته آمده بود تا دیداری داشته باشد؛ هم با کودکان و هم با جوانانی که کودکی خود را با این عروسک ها بزرگ شده اند. افشین هاشمی؛ کارگردان اثر نیز حضور داشت تا در آستانه اکران این فیلم در عید فطر از حال و هوای کار در فضای شیرین کودکانه «خاله قورباغه» برایمان بگوید.

فرشته طائرپور؛ از نویسندگان سینمای ایران که تهیه کنندگی آثار دوست داشتنی و خاطره انگیزی چون «گلنار» و «پاتال و آرزوهای کوچک» را عهده دار بوده است این بار نیز در حوزه کودکان تهیه کننده اثری سینمایی با محوریت عروسکی نوستالژیک شده است. از او خواستیم که به عنوان تهیه کننده «خاله قورباغه» کمی از حس و حالِ کار برای کودکان برایمان بگوید. طائرپور با اشاره به اینکه سالهاست در حوزه سینمای کودک فعال است گفت: «همانطور که می دانید من سالهاست که در حوزه تصویر برای کودکان فعالیت می کنم. مدت کوتاهی از این فضا دور بودم و بعد حس کردم که دیگر وقت آن است که دوباره به فضای کارِ کودک برگزدم. پیش تولید فیلم سینمایی «خاله قورباغه» عملا سه سال به طول انجامید و چهار ماه فیلمبرداری آن زمان برد، چرا که تلاش داشتیم در نهایت اثری تولید شود که مردم و به ویژه کودکان از آن لذت ببرند. کار برای کودکان را همیشه عاشقانه دوست داشته ام، در حقیقت در میان بیست و اندی فیلم که تا به امروز کار کرده ام تنها دو مورد از آنها در حوزه کودک نبود است. اساسا کار برای کودکان برایم بسیار لذت بخش است و فکر می کنم زحمات در این حوزه نتیجه خوبی داشته باشد.»

افشین هاشمی؛ بازیگر، نویسنده و کارگردان که اخیرا بازی درخشانش را در «طرب نامه»ی بهرام بیضایی شاهد بوده ایم، کارگردانی «خاله قورباغه» را بر عهده داشته است. او نیز کمی از ظرافت های کار در حوزه کودک و چگونگی حضور در این پروژه برایمان گفت: «به اعتقاد من همه ما که امروز در عرصه سینما و تئاتر فعالیت می کنیم، اگر از دوران کودکی فیلم هایی دیده باشیم، یکی از دلایل علاقه مان به سینما همان فیلم های کودک و نوجوانی بوده است که در دوران کودکی به تماشای آنها  نشسته ایم. به همین خاطر زمانی که پیشنهاد کارگردانی این اثر از سوی خانم طائرپور به من داده شد، در پذیرش آن لحظه ای درنگ نکردم؛ چرا که قرار بود کاری را انجام دهم که روزگاری خودِ من به واسطه آن عاشق سینما و تئاتر شده بودم. از سوی دیگر درون همه آدم ها احساساتی مثل خشم، نفرت، محبت، عشق و … وجود دارد. در این میان ما به عنوان هنرمند هنگامی که می خواهیم قصه ای را تعریف کنیم به همان بخش از وجودمان که مرتبط با حال و هوای قصه است رجوع می کنیم.  وقتی فیلم پلیسی می سازیم به بخش کنجکاو  وجودمان می رسیم و هنگامی که یک اثر عاشقانه کار می کنیم بر مهرِ درونمان تمرکز می کنیم. در این بین طبیعتا وقتی می خواهیم فیلمی برای کودکان بسازیم به تمام تخیلات کودکانه ای برمی گردیم که دورنمان وجود دارد؛ در واقع کودک درونمان را بیدار می کنیم و این امر به نوبه خود برای من بسیار زیبا بود.»

در این میان بخش شور انگیز مراسم قطعاتی بود که اعضای گروه ولشدگان با همان سبک و سیاق دوست داشتنی همیشگی خود برای حاضران اجرا کردند. البته کمانچه و تار و تنبک بهزاد حسین زاده، مهران فلاحی و محمد نوبهار سورپرایزی هم برای خانم تهیه کننده و آقای کارگردان هم داشتند؛ قطعه ای بداهه که فقط و فقط مختصِ «خاله قورباغه» خوانده شد و تیتراژ شادی برای پایان مراسم بود.

عکس: آسا عالیخانی

گزارش: سبا فرجاد