photo_2018-03-29_19-03-17
۰۹ فروردین , ۱۳۹۷

عید دیدنی با گروه دنگ شو در شهرکتاب فرشته

اعضای گروه موسیقی «دنگ شو» در جمعی خودمانی و بهارانه میهمانِ مجموعه فرهنگی ـ هنری شهر کتاب فرشته شدند.

به گزارش روابط عمومی شهر کتاب فرشته؛ عصرِ پنجشنبه نهمِ فروردین ماه، شایا شجاع نوری، صبا صمیمی و طاها شجاع نوری از اعضایِ گروه موسیقی «دنگ شو» در دورهمی بهاری شهر کتاب فرشته، میهمانِ این مجموعه بودند.

اجرایِ این برنامه را مازیار حامدی عهده دار بود و گپ و گفتی شیرین و دوستانه با اعضای «دنگ شو» داشت. در این مراسم که با استقبالِ زیادی از سویِ علاقمندان و طرفداران سبک و کارهای این گروه برگزار شد از موارد مختلفی صحبت شد و به قولِ معروف از هر دَری سخن رفت. از وکالیست های مختلف این گروه و سبک و سیاق کارهایشان، از دنگ خوانی و شکل و فرمِ کاور شدنِ برخی قطعات توسط این گروه که به گفته شایا شجاع نوری همه شان با اجرای متفاوت «دنگ شو»، اثری اورجینال شده اند. از همکاری با آیدین آغداشلو گفتند و ایده دکلمه در ابتدایِ قطعات.

در ابتدا طاها شجاع نوری از این گفت که چگونه وارد فضای موسیقی و آواز شد: «به هر طریق من در خانواده ای انقلابی متولد شده بودم، پدر و مادرم هر دو هنرمند و در عین حال انقلابی بودند و و تنها آوازی که در خانه ما شنیده می شد آواز استاد شجریان بود. به همین دلیل در دوران کودکی و نوجوانی شناختی درستی از مقوله آواز نداشتم و هر چه گذشت به مرور و به صورتِ حرفه ای تر در جریانی این موضوع قرار گرفتم و راهِ درازی را هم در پیش دارم که تبدیل به خواننده ای حرفه ای شوم. البته شخصا معتقدم لحنِ آوازی ام مخصوصِ به خودم هست و تقلیدی نیست، در عین حال از آغاز فعالیتم در این عرصه در ورک شاپ های متعددی شرکت کردم تا تکنیک های تنفس، صداسازی و … را فراگیرم و البته مطالعه زیادی نیز در این باره داشته و دارم اما اصراری ندارم که صدایم را محدود و منحصر به شکلِ آوازی خاصی کنم؛ شخصا قائل به این نیستم که خواننده ای  سنتی خوان، ایرانی خوان، اپرا خوان و … باشم.»

مازیار حامدی در زمینه آواز از طاها شجاع نوری پرسید که آیا از ابتدایِ فعالیت «دنگ شو» تا به امروز تغییری در سبک و سیاقِ آواز خوانی و صدایِ او ایجاد شده یا خیر: «اتفاقا تمام تلاش و خواسته من این است که اگر تغییری در صدا یا سبکِ و سیاقِ خواندنِ من ایجاد شده یا بشود، به گونه ای نباشد که محسوس یا ناراحت کننده به نظر برسد، اما به هر حال بعد از چند سال تغییراتی در صدای یک خواننده ایجاد می شود.»

پرسشِ بعدی درباره لوکالیست های این گروه بود که از ابتدایِ فعالی تا به امروز چندین بار تغییر کرده اند. صبا صمیمی؛ نوازنده تنبکِ این گروه در این زمینه گفت: «ایده اولیه ای که از سویِ طاها مطرح شد، گروهی بود که فعالیت خود را داشته باشد و با خواننده های مختلفی کار کند. به همین دلیل ممکن است دوستانی کارِ حرفه ای خود را با «دنگ شو» شروع کرده و بعدتر به صورتِ جداگانه به فعالیت خود ادامه داده باشند. به هر حال «دنگ شو» مخاطب خاص دارد و ممکن است خواننده هایی ترجیح دهند در فضایی عام تر فعالیت کنند.»

این گپِ خودمانی پس از اجرای قطعه ای با صدایِ طاها شجاع نوری و پیانویِ شایا شجاع نوری، ادامه یافت و شایا شجاع نوری کمی از فضا و حال و هوایِ کارهای «دنگ شو» گفت: «شکل کارهایِ ما به نوعی متفاوت از سایر گروه هایی است که در این سبک فعالیت می کنند. شاید وجهِ اشتراک شان تنها وکالِ سنتی باشد. به همین دلیل «دنگ شو» سبکِ خاصِ خود یعنی دنگ خوانی را ابداع و دنبال می کند. قطعاتی که «دنگ شو» تولید و اجرا می کند از دلِ اعضایش می آید. من به شخصه نمی توانم کاری را تولید کنم که برایِ خودم دلنشین نباشد، و طبعا امیدوارم به دلِم مخاطبانمان هم بنشیند. هیچکدام از ما ادعایی در بحثِ تکنیک و بحثِ آکادمیکِ موسیقی نداریم، اما اعتقاد دارم برخی از نقدها آدم را به عقب می اندازد؛ از طرفِ دیگر واقعا نمی شود به هر نقدی بها داد، نقد باید از سویِ متخصصِ موضوع مطرح شود و پوشش دادن این همه سلایق گوناگون واقعاشدنی نیست؛ پس بهتر است مسیر خودمان را ادامه دهیم و در این راه تلاش کنیم هر روز بهترشویم.»

گفتنی است گروه موسیقی «دنگ شو» فعالیت خود را از سال ۱۳۸۵ و با نگاهِ تازه ای به موسیقی ایرانی آغاز کرد. در واقع در این سال بود که ایده اولیه اولیه طاها و شایا شجاع نوری سیقل یافت و نخستین کنسرت رسمی خود را در فرهنگسرایِ ارسباران برگزار کردند. نخستین آلبوم این گروه؛ «شیراز چل ساله» نام داشت که با استقبال خوبی رو به رو شد. این گروه علاوه بر این آلبوم، سه آلبوم دیگر به نام های «دلتنگ شو»، «اتاق گوشواره» و «مد و نای» را نیز در کارنامه خود دارند. گفتنی است وکالیست های متعددی با این گروه همکاری داشته اند که از میان آنها می توان به علی زندوکیلی، امید نعمتی و سپنتا مجتهدزاده اشاره کرد. در حالِ حاضر نیز میلاد باقری به عنوان خواننده «دنگ شو» در این گروه حضور دارد.

گزارش: سبا فرجاد

 

برچسب‌ها: