ferteshte-mag-finalllllllll
۲۷ اسفند , ۱۳۹۶

گالری فرشته در سالی که گذشت

۱ اردیبهشت

یکمِ اردیبهشت ماه ۹۶، نمایشگاه عکسی از آثار کن راسک در گالری فرشته برگزار شد.

۱ اردیبهشت

این مجموعه با موضوع «ایران در ابتدای دهه ۵۰» از آثار کن راسک؛ عکاس کانادایی بود که پیش از انقلاب چند سالی به همراه خانواده‌اش در ایران زندگی می‌کرد. او در این سال‌ها تصاویری از شهرهای مختلف ایران را در قاب دوربینش جای داد و این مجموعه شامل بیش از هزار اسلاید از چشم‌اندازهای فرهنگی تاریخی ایرانِ دهه پنجاه است که پس از ۴۰ سال ظاهر شده‌اند.

 

۱۵ اردیبهشت

پانزدهم اردیبهشت ماه ۹۶ نمایشگاهی گروهی تایپو گرافی با عنوان «نقاشیخط» در گالری فرشته برگزار شد.

۱۵ اردیبهشت

در این مجموعه آثاری از ۹ هنرمند در زمینه نقاشی و خطاطی به نمایش گذاشته شد که حال و هوایی تلفیقی داشت. اساسا تایپوگرافی هنری است که می‌کوشد با تغییر و تلفیق عناصری چون متن، فاصله حروف، شکل حروف و … یک نوع زبان بصری برای خط به وجود آورد. اما نکته قابل توجه این است که این هنر در ایران صرفا با حروف تایپی معنا نمی‌شود و تعریفی متفاوت دارد. در کشورهای غربی به کاری تایپوگرافی اطلاق می‌شود که فقط از حروف تایپی در آن اثر گرافیگی استفاده شده باشد، اما در ایران، خصوصاً در چند سال اخیر، که بحث «تایپوگرافی» بیشتر مورد توجه طراحان قرار گرفته و آثار زیادی را با این ذهنیت شاهد هستیم؛ آثاری که هنر خوشنویسی و خطاطی پارسی را با گرافیک و نقاشی تلفیق کرده و نقش و نگاری زیبا را رقم زده اند.

گفتنی است در این نمایشگاه گروهی آثاری از محمد احصایی، نصرالله افجه‌ای، سالار احمدیان، امید خاکباز، بابک رشوند، علیرضا سعادتمند، عین الدین صادق‌زاده، مهدی فلاح و کیارش یعقوبی به نمایش گذاشته شد.

 

۵ خرداد

آدینه پنجمّ خرداد ماه نمایشگاه گروهی روزنه با محوریت عکس و نقاشی در گالری فرشته افتتاح شد.

۵ خرداد

«روزنه»  مجموعه ای از آثار پانزده هنرمند عکاس و نقاش را با این مقصود گرد هم آورد تا با نگاهی ژرف و از روزنه ای تازه تنها روایتگر تصویر و خیال نباشد و با لمس روشنی چراغ و آب و آیینه، راویان نو و امید باشند.

گفتنی است مریم اشکانیان،پونه اوشیدری،حسین تمجید،نغمه جهانی، شیدا حسن پور،شب بو دژپور،امید شلمانی،فرشید شیوا،هاله  کیامحسنی،پدرام لسانی،مینا محسنی،مهدی منصوری،سعید نودهی،جانان نوذری و آرشیا هوشمند  هنرمندان حاضر در این مجموعه گروهی بودند.

 

۳۰ تیر

عصر آدینه سی امِ تير ماه، نمایشگاه گروهی «چاپ دستی» در محلِ گالری فرشته بازگشایی شد.

۳۰ تیر

این نمایشگاه گروهی آثاری از دوازده هنرمند تصویرساز از جمله جوادآتشباري، فرزين راه‌نشين، يوسف شريف‌كاظمي، شهروز صدر، محمدباقر ضيائي، كيوان عسگري، اميرنصر كم‌گويان، متين كيامرزي، همايون موسوي، الميرا ميرميران، فرشته متقي و آدنا ميرزاخانيان به نمایش گذاشته بود.

دباره این نمایشگاه آمده بود: «اثر چاپي راوي معنايي است كه از چالش و آميزش تيزاب و فولاد بر لوح فلزنرم حاصل شده است.و بدل به نشانه هاي تصويري گشته كه از ذهن خلاق هنرمند به بيرون تراويده است.چاپ با حساسيت بسيار زياد خود خواهر همزاد «طراحي» است، طراحي و چاپ عمومي ترين شيوه بياني در روايت هاي پارادوكسال جهان معاصر هستند.»

 

۱۰ شهریور

دهمِ شهریور ماه نمایشگاه چیدمان دست‌سازهای سرامیکی صدرا وجدانی با عنوان «… سفالی شد» در گالری فرشته افتتاح شد.

۱۰ شهریور

صدرا وجدانی فارغ التحصيل رشته طراحی ارتباطات است و تحصیلات خود را در کشورهای هلند و بلژیک به پایان رسانده است. وجدانی همواره به عنوان طراح و هنرمند چندرشته‌ای فعالیت کرده و مجموعه «… سفالی شد» نیز در واقع نخستین پروژه کارگاهی او در تهران است.

گفتنی است این نمایشگاه انفرادی به مدت هجده روز در گالری فرشته میزبان علاقمندان بود.

 

۲۱ مهر

نمایشگاه انفرادی «باغ های نخی» بیست و یک مهرماه در گالری فرشته به مدت ۱۰ روز برگزار شد.

۲۱ مهر

این نمایشگاه انفرادی شامل مجموعه ای از آثار تاج سر جعفری بود؛ کوششی پیوسته و صبورانه برای نجات باغ از هجوم بی رحم و فراگیر فراموشی.

آنگونه که در معرفی این نمایشگاه آمده بود؛ «باغ های نخی» آیینه اند رو به روی تخیلِ برآمده از تجربه هایی دور. قاب هایی انباشته از تصاویری شخصی شده، محصول سیر و کشف و شهود در جهانی که بود و‌ گذشت و‌ گم شد.

 

۱۲ آبان

دوازدهمِ آبان نمایشگاهی از تازه ترین آثار اسماعیل رشوند در گالری فرشته برپا شد.

۱۲ آبان

اسماعیل رشوند قریب به ۲۵ سال است که در زمینه هنر خوشنویسی و نقاشیخط فعالیت می کند و تا کنون برگزاری ده نمایشگاه انفرادی و گروهی و همچنین حضور در جشنواره های بین المللی جهان اسلام را در کارنامه هنری خود جای داده است. از دیگر فعالیت های او می توان به نگارش مقالات گوناگون در زمینه هنر و تالیف کتب درسی خوشنویسی آموزشی اشاره نمود.

 

۳ آذر

آیین بازگشایی نمایشگاه گروهی «طراحان معاصر» با مجموعه ای از آثار فیگوراتیو هنرمندان عصر آدینه سوم آذر ماه در گالری فرشته برگزار شد.

۳ آذر

این نمایشگاه با مجموعه ای از آثار حمید اندرز، علی ذاکری، مهشید رحیم تبریزی، رضا لواسانی، علی ندایی و الهام یزدانیان در نگارخانه این مجموعه فرهنگی – هنری برگزار شد و رویکرد آثار به طراحی، توجه به فرم،فیگور، خطوط انسجام یافته و آبستره، ترکیب خطوط و فرم ها و همگی برگرفته از احساس و اندیشه هنرمندان حاضر در این نمايشگاه بود.

 

۱ دی

نمایشگاه انفرادی حمیدرضا اندرز با عنوان «پایان مستمر» یکمِ دی ماه در گالری فرشته گشایش یافت.

۱ دی

آثار حاضر در این مجموعه که با الهام از طبیعت، طرح هایی در قالب گل و درخت درخت داشتند، با فضایی شاعرانه، نگاهی متفاوت داشته و به نوعی تلفیقی از چند سبک متفاوت بود.

گفتنی است این نمایشگاه به مدت ۱۲ روز و تا دوازدهم دی ماه، میزبان علاقمندان بود.

 

۲۹ دی

نمایشگاه انفرادی نقاشی‌های حجت امانی با موضوع «خیال مشترک»، بیست و نهمِ دی ماه در گالری فرشته برپا شد.

۲۹ دی

حجت امانی متولد ۱۳۵۷ در لرستان و دارای کارشناسی ارشد در رشته پژوهش هنر است و تا کنون نمایشگاه‌های بسیاری از او در کشورهای مختلفی از جمله دبی، هندوستان، قطر، ارمنستان، کانادا، آلمان داشته است.

نمایشگاه گبه های عشایری و نقاشی‌های این هنرمند تا دهمِ بهمن ماه به مدت ۱۰ روز میزبان علاقمندان بود.

 

۱۳ بهمن

سیزدهمِ بهمن ماه نمایشگاه انفرادی عکسِ «کور برفی» در گالری فرشته افتتاح شد.

۱۳ بهمن

این نمایشگاه شامل مجموعه عکس هایی از کیوان عسگری بود که به مدت ۱۰ روز تا بیست و سوم بهمن ماه ادامه داشت.

 

۱۱ اسفند

آدینه یازدهم اسفند ماه گالری فرشته برگزار کننده سومین نمایشگاه فروش سالانه خود بود.

۱۱ اسفند

هدف از برگزاری این نمایشگاه، عرضه آثار هنرمندانی است که در سال جاری، کارهای خود را در قالب نمایشگاه های گروهی و انفرادی در گالری فرشته ارائه داشتند. اما ویژگیِ این نمایشگاه سالانه عرضه این آثار با قیمتی پایین تر است که امکانِ خرید را برای علاقمندان و دوستداران حوزه تجسمی فراهم می کند. این در واقع عیدی هنرمندان وگالری فرشته بود به کسانی که در طول این یک سال حامی و پشتیبان آنها بوده اند.

گفتنی است در این نمایشگاه آثاری از کامبیز درم بخش، احمد وکیلی، یعقوب عمامه پیچ، مهشید رحیم تبریزی، حمید آندرز، الهام یزدانیان، علیرضا سعادتمند، آرمان یعقوب پور، حسین تمجید و… ارائه شد.

 

 

 

 

 

 

 

 

برچسب‌ها: