۱۸
۰۴ اسفند , ۱۳۹۶

شهرکتاب فرشته با «کو؟» بارانی شد

آیین رونمایی و چشنِ امضای نخستین آلبوم موسیقی رسمی دکتر جلیل شعاع با عنوانِ «کو؟»، در مجموعه شهرکتاب فرشته برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی شهر کتاب فرشته؛ عصر آدینه چهارم اسفند ماه، آیین رونمایی از نخستین آلبوم موسیقی دکتر جلیل شعاع در این مجموعه فرهنگی ـ هنری برگزار شد. آلبوم «کو؟» نخستین اثر رسمی جلیل شعاع است. آهنگ های این آلبوم در سبک پاپ هستند، اما در عین حال تحت تاثیر موسیقی جاز و راک که رد واقع آثار پیشینِ شعاع را شامل می شوند نیز قرار دارند. گفتنی است تمامی قطعات این آلبوم به لهجه گیلکی و تاثیر گرفته از موسیقی گیلان است.

این مراسم با پخش تیزر تک آهنگ «کو؟» با صدای جلیل شعاع آغاز شد. سپس رضا فرهادی؛ صدابردار و مدیر استودیو کرگدن از چگونگیِ آشنایی با جلیل شعاع و آغاز همکاری با او گفت.

در ادامه برنامه، پس از اجرای قطعاتی از این آلبوم، جلیل شعاع از چگونگی شکل گیری این «کو؟» گفت: «ابتدا باید از نشر و پخش «جوان» و نیما جوان تشکر کنم که به رغمِ تمامی مشکلات پیش رویِ نشر و پخش موسیقی، با موفقیت به فعالیت در این حوزه مشغولند. داستانِ شکل گیری آلبوم «کو؟» از این قرار است که من چند سالی بود که به واسطه فعالیت در حوزه موسیقی راک به استودیوی کرگدن رفت و آمد داشتم و با دوستان این استودیو آشنا شدم؛ جایی که امروز برای من مثلِ خانه می ماند. به هر طریق پس از آن بود که تک آهنگی را ضبط کردم با نامِ «کو؟» و در حقیقت همین تک آهنگ بود که سبب آشنایی من با مازیار خواجیان شد. مازیار از این سبک و مسیر هنری استقبال کرد و من را به سمت خلقِ آلبومی با حال و هوای موسیقی گیلکی سوق داد. از آن پس بود که مازیار خواجیان به عنوان مدیر برنامه و کارگردانِ کار و پیمان حاتمی، پشتیبانِ من بودند تا این آلبوم به نتیجه برسد و به اعتقاد من بدونِ آنها آلبوم «کو؟» به ثمر نمی رسید.»

جلیل شعاع در پایان صحبت هایش از رضا فرهادی، صادق کیا، امیرحسین پروین، بهنام ابوالقاسم، آتنا اشتیاقی، آتنا اشتیاقی، بردیا امیری، نیما نواپور، اردوان انزابی پور، آتنا اشتیاقی نیما مزکی، پدرام فریوسفی، شقایق صادقیان و سایر همکاران و نوازندگان این البوم تشکر کرد.

نکته قابل توجه در آلبوم «کو؟» زبانِ ترانه هاست که همگی به گویش گیلکی هستند. انتخاب این گویش حال و هوای خاصی به ترانه ها و موسیقی این آلبوم داده اند به همین بهانه در بخش دیگری از این آیین، از پیمان حاتمی؛ صدابردار و نوازنده گیتار و پیانو در این آلبوم خواستیم که کمی از فضایِ موسیقیایی «کو؟» برایمان بگوید: «انتخاب زبان گیلکی برای ترانه ها در حقیقت انتخابِ خودِ جلیل شعاع بود؛ انتخابی که بچه های همگی از آن استقبال کردند. در واقع ویژگی هایی که این گویش به فرمِ ملودی اضافه می کرد، آهنگ های این آلبوم را از لحاظِ موسیقیایی بسیار جذاب کرد. جلیل اصالتا اهلِ رشت است، اما به خاطر دارم برای نوشتنِ ترانه های این آلبوم، به صورت تخصصی به لحاظِ زبان شناختی بر روی این گویش کار کرد تا ترانه ها حال وهوای زیباتری را به مخاطب منعکس کند.»

در انتها نیز، مراسمِ جشن امضای آلبوم موسیقی «کو؟» با حضور نوازندگان این آلبوم و علاقمندان پایان بخشِ تین برنامه بود. گفتنی است پیمان ارزاقی، امیرحسین علیرضایی، امین طاهری، شایان شکرابی و فرشاد رضایی از میهمانان این مراسم بودند.

عکس: مریم قاسمی

گزارش: سبا فرجاد

برچسب‌ها: