۱۲۵۴
۲۹ آذر , ۱۳۹۶

جشن یلدا در آسمان شب

مجموعه شهر کتاب فرشته، امسال نیز به مانند سال های گذشته با برنامه هایی متنوع و جذاب به پیشواز یلدا رفت.

به گزارش روابط عمومی شهر کتاب فرشته، این مجموعه فرهنگی ـ هنری، بیست و نهم آذر ماه بار دیگر با تدارک برنامه هایی ویژه و متنوع، میزبان همراهان همیشگی خود بود.

بخش نخست این مراسم با حضور مهندس علیرضا وفا؛ کارشناس ارشد فضایی و مدرس نجوم آغاز شد که در حقیقت گشت و گذاری بود در جهان ستارگان، آسمان شب و گستره وسیع کهکشان. یلدا یعنی زایش؛ تولدی در آستانه زمستان که شاید بیشترین قرابت را با کهکشان دارد. جشن یلدا ریشه در سنت های باستانی مردم این سرزمین دارد، شبی که برای ایرانیان خوش یمن نبوده و همین نکته بهانه ای بوده است برای گردهم آمدن تا این شب تاریک را با هم به صبح برسانند و در انتظار طلوع خورشید بمانند. در مقابل روز نخست دی ماه نزد پیشینیان ما روزی فرخنده بوده است؛ چناچه ریشه کلمه روز در زبان انگلیسی از ماه دی گرفته شده است. روزی که در آیین میترائیسم نیز با تولد مهر یا خور مقارن بوده است. این بخش از جشن یلدای شهر کتاب فرشته خود شامل دو قسمت بود؛ در قسمت نخست به بررسی علل تغییر شبانه روز و به وجود آمدن بلندترین و کوتاه ترین روز و شب در طول سال پرداخته شد و در بخش دوم نیز با توجه به اهداف علمی ـ ترویجی این برنامه صحبت هایی در زمینه منظومه شمسی، کهکشان و سیارات از سوی مهندس وفا بیان شد.

مهندس وفا ابتدا با نمایش اسلایدهایی در باب تغییر و طول شبانه روز برای ساکنین زمین از کره آسمان، دوایر اصلی که کره اسمان را تعریف می کنند، دایره البروج و … سخن گفت. این مباحث نجومیف تخصصی و در عین حال بسیار شیرین و جذاب بود که با کلیپ های کوتاه و مجموعه عکس هایی از آسمان شب، ماه، ستارگان و کهکشان همراه بود.

در بخش بعدی این مراسم، مهمانان شهر کتاب فرشته همراه شدند با آواز و ساز هادی حدادی که البته اشعاری از حافظ شیرازی را نیز با صدایش به نغمه درآورد. در نهایت نیز به دورهمی دوستانه و شاد این جشن می رسیم که گروه «باهمزی» مانند همیشه حال و هوای متفاوتی به آن بخشید. بازی محبوب «دیوان» که یک شب مانده به یلدا را برای میهمانان شهر کتاب فرشته شاد ساخت.

عکس: مریم قاسمی

برچسب‌ها: