۳
۲۴ آذر , ۱۳۹۶

پیاده رو تمام شد و به شهر کتاب فرشته رسید

مراسم رونمایی و جشن امضای آلبوم موسیقی «جایی که پیاده رو تمام می شود» در مجموعه شهر کتاب فرشته برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی شهر کتاب فرشته، عصر آدینه بیست و چهارم آذر ماه آیین رونمایی و جشن امضای نخستین آلبوم رسمی گروه موسیقی «پیکلاویه» در این مجموعه فرهنگی ـ هنری برگزار شد. این آلبوم که مدتی است موفق به اخذ مجوزهای لازم شده، نخستین آلبوم راک غیر فارسی از یک گروه ایرانی است.

چند سالی است که در کشور ما به سبک و سیاق موسیقی راک به صورت جدی پرداخته می شود و به رغم تصور نادرستی که در باب عدم اخذ مجوز برای انتشار آلبوم های موسیقی در این زمینه وجود دارد، در حال فعالیت هستند و تلاش می کنند آثاری مناسب با معیارهای داخل کشور و با مجوز منتشر کنند. یکی از این گروه های موسیقی، گروه گ «پیکلاویه» است که امروز توانسته انتشار نخستین آلبوم رسمی خود را جشن بگیرد.  این اتفاق در حقیقت نشان از این دارد که پروسهاخذ مجوز ممکن دشواری هایی داشته باشد اما امری شدنی است و تنها نیاز به همت و پشتکار دارد.

در ابتدای این مراسم مهدی میرزاباقریان؛ ناشر آلبوم «جایی که پیاده رو تمام می شود» صحبت هایی در خصوص این آلبوم بیان داشت: «گروه موسیقی «پیکلاویه» گروهی مستقل و پیشرو در زمینه موسیقی راک است که با وجود تمام سختی ها راهش را ادامه داد و بالاخره توانست نخستین آلبوم رسمی خود را منتشر کند. امروز خوشحالم که شاهد چنین اتفاقی هستم. زمانی که برای اولین بار با «پیکلاویه» آشنا شدم دو نکته توجه هم را جلب کرد؛ یکی سبک موسیقی آنها بود که به هر حال در کشور ما تا حدی محجور مانده و دوم اصالت کارهایشان که به هیچ وجه کاور و تقلیدی نبود.  این دو نکته برای من انگیزه ای بود تا هر اندازه که در توانم بود از آنها حمایت کنم.»

در ادامه مهران مختارپور؛ خواننده این گروه با تشکر از حضور علاقمندان در این مراسم گفت: «رسیدن آلبوم «جایی که پیاده رو تمام می شود» به امروز و انتشارش، مدیون زحمات چند نفر است. مهم ترین فرد مهدی میرزاباقریان که حمایت همیشگی از ما داشتند. البته جای چند نفر امروز و اینجا خالی است؛ کسانی که صدا و اثرشان در این آلبوم هست و همیشه خواهد ماند. به هر طریق این آلبوم حاصل پنج سال کار گروهی است.»

شایان کریمی؛ سرپرست گروه و نوازنده کیبورد این گروه نیز از چگونگی شکل گیری این گروه و قطعات آن گفت: «این آلبوم شامل یازده قطعه است و تمامی قطعات آهنگسازی شده و حاصل تلاش بچه های گروه است و هیچ قطعه ای به صورت کاور در این آلبوم وجود ندارد. از این یازده قطعه، ده تای آن ترانه دارد، ۹ قطعه با اشعار انگلیسی و یکی از آنها نیز به زبان فرانسه. یکی از قطعات نیز بی کلام است. دلیل انتخاب زبان انگلیسی برای اشعار این آلبوم هیچ ارتباطی با این امر ندارد که سبک راک لزوما باید به زبان انگلیسی باشد؛ در واقع به شخصه اعتقاد دارم که چنین مرزبندی هایی امروز از میان رفته، این امر در خصوص استفاده از زبان فارسی نیز صدق می کند. در همه جای دنیا، گروه های بسیاری به زبان انگلیسی کار می کنند و محدود به کشور خاصی نیست. پس اگر تا به امروز کمتر دیده شده که در کشور ما اثری به زبان انگلیسی منتشر شود شاید یک نوع ضعف محسوب شود. همین جا باید از مهران مختارپور تشکر کنم چرا که بخش عمده ترانه های این آلبوم از کارهای اوست. هم چنین از مهیار صالحی نیا ممنونم که ترانه قطعه (life) ، نوشته اوست. در هر صورت جای خالی این نوع موسیقی آن هم به زبان انگلیسی در کشور ما همشه حس می شده و امیدوارم بیشتر در این زمینه کار شود.»

این مراسم با اجرای زنده قطعاتی از این آلبوم توسط اعضای گروه و هم چنین چشن امضای نسخه های این آلبوم برای علاقمندان  پایان یافت.

گفتنی است «پیکلاویه» فعالیت خود را به صورت رسمی از سال ۹۳ آغاز کرده و تمام آثار خود را به زبان انگلیسی و فرانسه ارائه داده است. این گروه موسیقی تاکنون سه تک آهنگ به نام (Embellish) ، (Rose) و (The Fairest) را به صورت رسمی منتشر کرده‌اند، هم چنین کنسرت‌های زیادی را نیز در تهران به روی صحنه برده‌اند.

عکس: مریم قاسمی

برچسب‌ها: