۱۴
۱۱ آبان , ۱۳۹۶

«همه خشکی»؛ زندگی دراماتیک یک دانشمند

مراسم دیدار، گفت‌وگو و خوانش اثری از یو لندله (Jo lendle)؛ نویسنده و مدیر انتشارات هانزر (Hanser) با حضور صابر ابر در شهرکتاب فرشته برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی شهرکتاب فرشته، عصر پنجشنبه یازدهم آبان ماه مراسم دیدار و گفت‌وگو با یو لندله؛ نویسنده کتاب «همه خشکی» (ALLES LAND) با همکاری سفارت آلمان در این مجموعه فرهنگی ـ هنری برگزار شد.

در ابتدای این مراسم، بخش هایی از کتاب «همه خشکی» به زبان آلمانی و توسط یو لندله خوانده شد و صابر ابر نیز ترجمه فارسی همان بخش ها را برای حاضرین خواند. البته این ترجمه برای چاپ و انتشار کتاب به زبان فارسی ویرایش ادبی نشده و صرفا ترجمه ای فارسی از این اثر بود. در این قسمت از برنامه، بخش نخست از این کتاب برای خوانش انتخاب شده بود که مربوط به زندگی آلفرد وگنر بود؛ دانشمندی که توانست ثابت کند بر این که قاره ها همیشه حرکت می کنند و ثابت نیستند.

ژس از این بخش، صابر ابر در خصوص بخشی که ترجمه فارسی آن را خوانده بود بیان کرد: «دلیل اینکه ما شاید این باشد از آنجا که به گفته نویسنده بخش هایی از این داستان از تصورات نویسنده نشأت می گیرد و  ما نیز صرفا بخش هایی از این داشتان را برای خوانش امروز انتخاب کردیم چرا که این کتاب دست کم تا آنجایی که من خواندم، به نوعی داستانی چندپاره دارد و از هر بخش آن به صورت مجزا می توان معنایی را دریافت.»

در ادامه، یو لندله کمی از شرح نگارش، موضوع داستان و آلفرد وگنر گفت: «نکته مهمی که درباره این دانشمند بارز است، کنجکاوی او در زمینه های مختلف بود. از سوی دیگر همواره علاقمند به آزمایش و کشف چیزهای جدید بود. اما در کنار تمام این ویژگی ها، آلفرد وگنر شخصیت بسیار تنهایی بود. او در واقع نخستین دانشمندی نبود که نظریه جرکت قاره ها را مطرح کرد، بلکه اولین کسی بود که به گرینلند نزدیک به قطب شمال سفر کرد. شاید کمتر کسی حاضر باشد که زندگی خود را رها کرده و به چنین جایی سفر کند، اما وگنر این کار را کرد و همین نکته شاید از حس تنهایی او در زندگی برآمده باشد.»

او سپس از دلیل نوشتن داستانی درباره آلفرد وگنر سخن گفت: «لحظه ای که تصمیم به نوشتن داستانی درباره این شخصیت گرفتم زمانی بود که دریافتم انچه که برای وگنر جذابیت زیادی داشته بررسی پدیده های علمی است که قابل اندازه گیری نیستند؛ مثل شکل و فرم ابرها، گرداب ها، لایه لایه شدن هوا و …. و تشابهی که این امر با ادبیات دارد این است که ادبیات نیز سرشار از پدیده های غیر قابل اندازه گیری است و این شباهت مرا بر آن داشت که درباره این شخصیت داستانی را به روی کاغذ بیاورم.»

لندله در ادامه افزود: «یکی از پدیده هایی که برای او اهمیت داشت، ستاره های دنباله دار بود. به حدی شیفته این پدیده بود که تصمیم گرفت محل فرود آمدن آنها را کشف کند. وگنر در واقع نخستین کسی بود که اولین ستاره دنباله دار دیده شده در آسمان را دنبال کرد و توانست نقطه فرود آن را تخمین بزند.  در نهایت نیز یکی از همین پدیده های طبیعی سبب مفقود شدن این دانشمند شد. زمانی که در گرینلند حضور داشت، سرمای عظیمی آنجا را فراگرفت و وگنر ۵۰ ساله نتوانست د برابر آن تاب بیاورد. البته او از قبل توانسته بود این میزان سرما را تخمین بزند و قصد سفر به خشکی در همان اطراف داشت، اما این سفر برای او میسر نشد و از آن پس دیگر هیچ کس از سرنوشت او خبر ندارد.»

پایان بخش این مراسم، بخشی بود که به پرسش و پاسخ با مخاطبان اختصاص داده شده بود. در این قسمت حاضرین سوالات خود را با این نویسنده آلمانی مطرح نمودند.

یکی از پرسش ها در خصوص تفاوت میان بیوگرافی نویسی و نوشتن داستان زندگی نامه با بهره گیری از قوه تخیل بود. در حقیقت پرسش از مرز میان این دو نوشته داشت. لندله در پاسخ به این سوال بیان داشت: «اگر قصد داشته باشیم درباره شخصیتی بنویسیم که در حال حاضر زنده نیست و درگذشته است نویسنده طبعا باید برای نوشتن کمی از تصورات و تخیلات خود بهره گیرد و برای حفظ خاصیت داستانی متن این بهره گیری تا حدی مجاز است.»

یکی دیگر از پرسش ها با تاکید بر جذابیت محور داستانی این کتاب بر این مبنا بود که این زندگی نامه تا چه بر پایه عناصر ادبی و داستانی دراماتیزه شده است. نویسنده «همه خشکی» در این زمینه گفت: «نویسنده همواره باید نقطه مشترکی میان آنچه که می نویسد و آنچه که واقعیت دارد پیدا کند. قاعدتا بخشی از خود من به عنوان نویسنده در این داستان وجود دارد و حول محور آن نقطه مشترک، به آن شاخ و برگ داده ام.»

گفتنی است یو لندله که تا سال ۲۰۱۳ مدیر بخش ناشران در انتشارات «دومونت» بود، از سال ۲۰۱۴ مدیریت  انتشارات هانزر را بر عهده دارد. این نویسنده اکنون در شهر مونیخ آلمان ساکن است و مجله‌ای تحت عنوان «اکسنته» را منتشر می‌کند. او هم چنین تنها نویسنده ای است که موفق به دریافت مدرک انستیتو ادبیات آلمانی لایپزیگ شده است.

عکس: مریم قاسمی

برچسب‌ها: ,