photo_۲۰۱۷-۰۸-۱۶_۰۰-۴۱-۱۷
۲۴ مرداد , ۱۳۹۶

بهرنگ صمدزادگان از هنر معاصر گفت

از سلسله برنامه های معرفی هنرمندان, عصر روز سه شنبه ۲۴ مردادماه شهر کتاب فرشته, میزبان بهرنگ صمدزادگان شد.

در این برنامه صمدزادگان از ابتدای علاقمندی اش به مقوله هنر و نقاشی تا گرایشش به هنر پست مدرن سخنرانی کرد.

صمدزادگان گفت: اولین بار است که  قرار است از خودم صحبت کنم و کمی استرس دارم.

وی افزود: امروز قرار است مروری بر کارهای قدیمی ام داشته باشم که امروز اصراری بر انها ندارم و اولین کسی که از انها بیزار است خودم هستم و البته در مورد کارهای اخرم چنین حسی ندارم.

در ادامه صمدزادگان با شرح کاملی از بیوگرافی اش گفت: متولد ۲۵ مرداد ۵۸ هستم و در یک خانواده متوسط کارمند متولد شدم که البته والدینم کمی ضد هنر بودند . منزل ما در نزدیکی گالری سیحون بود و از دوران کودکی و از سال ۶۸ به بعد در دوره ای در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان عضو بودم در ان دوره سیاست های اموزشی خوبی بود و توسط مدیران این مجموعه همتی و اهویی اجرا می شد.

بعد ازورود به کانون پرورش فکری با اعتماد به نفس زیادی در گالری سیحون حضور پیدا می کردم. در طی دوره اموزش نقاشی در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان , انیمیشن گلباران اثر صادقی بر من تاثیر زیادی گذاشت. و بعدها فهمیدم که علی اکبر صادقی همان نقاش نگارخانه سبز است  و تصویر فیگور روبروی بوم نقاشی,  اولین تصویر فانتزی از یک نقاش برایم بود.

در سال ۶۸ به عنوان سیاهی لشگر در فیلم دزد عروسک ها بازی کردم و از ان به بعد شیفته دنیای سینما شدم.

صمدزاده اظهار کرد: در دوران دبیرستان در رشته ریاضی فیزیک مشغول به تحصیل شدم و از ان به بعد به دلیل ناهمخوانی با روحیاتم تبدیل به یک ادم نا ارامی شدم. ارش حنایی که هنرمند بزرگی است به من پیشنهاد رفتن به هنرستان را داد.

ابتدا با مخالفت خانواده روبرو شدیم و پس از ان وارد هنرستان امین الدوله شدیم که علیرغم  فضای نامناسبی که داشت خیلی از هنرمندان معاصر در این هنرستان تحصیل کرده اند. در این دوران در محضر استاد رکنی حائری و محمدرضا اتش زاد تعلیم نقاشی دیدم. از سال ۷۴ متوجه شدم  احمد امین نظر استادی به تازگی از المان امد و اولین کسی که در مورد کیفر صحبت کرد او بود و در محضر این فرد اموزش دیدم و روزی کلاس ۶۰ نفره خود را به ۱۰ نفر تقلیل داد و درکلاسش بیشتر درس منش هنرمندانه می داد و اگر امروز کمی وجدان وسواسی هنر دارم مقصرش استاد امین نظر است. پیش از کنکور هنر نیز شاگرد محب علی شدم و هنوز با هم دوست هستیم.   در سخنرانی های غیررسمی استاد پاکباز  که در حیاط گالری آریا برگزار میشد نیز شرکت می کردم.

همچنین در دانشگاه هنر اساتید زیادی داشتیم ولی فریدون مام بیگی در من تنها تاثیر گذاشت وی دوره ای را در فرانسه تحصیل کرده بود و هیچ وقت در دنیای هنر دیده نشد.

وی از تدریس در دانشگاه کنار گذاشته شد ولی با اعتراض و درخواست دانشجویان او را به تدریس برگرداندیم.

وی افزود: انچه از سلیقه هنری احمد امین نظر و فریدون امو ختم رعایت شرافت هنری بود. وی به ما اموزش داد در وهله اول شرافت داشته باشیم و بعد شهیر باشیم.

صمدزادگان بیان کرد: در سال۸۰ اولین نمایشگاه در گالری الهه برپا شد و به لطف  و جسارت ازیتا شرف جهان در خانه هنرمندان به نمایش درامد  و به واسطه این نمایشگاه با افراد مهمی اشنا شدم.

وی گفت: در ان سالهای ابتدای فعالیت هنری ام,  تنها در حال تبعیت از هنر پست مدرن بودم.

این نقاش معاصر ابراز کرد: خیلی  متاثر از ادبیات هستم. براساس کتاب ارداویراف نامه و اینکه بسیاری از باورهای متافیزیک ما مفاهیم مادی دارند شروع به نقاشی دیجیتال کردم و کنار هم قرار دادن چیزهای بی ربط را دوست دارم.

صمدزادگان در ادامه این نشست در اسلایدهایی جداگانه به نمایش قدیمی تر ین آثارش درباره موضوعات جنگ  واثرات ان   بر زنان و کودکان پرداخت.

برخی از اثار وی با عناوینی شامل  رویای پس از جنگ, راه رفتن بر خط آغاز خشونت ,باید پیروی کنی,و ..با توضیحات وی برای حضار به نمایش درآمد.

عکس: مریم قاسمی

برچسب‌ها: