photo_۲۰۱۷-۰۸-۱۴_۰۰-۱۴-۱۸_۱۲
۲۲ مرداد , ۱۳۹۶

هم قصه با “رامی” در شهرکتاب فرشته

آیین بزرگداشت زنده یاد ابراهیم منصفی مشهور به رامی – یکشنبه ۲۲ مردادماه در شهر کتاب فرشته برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی شهر کتاب فرشته، عصر یکشنبه ۲۲ مردادماه آئینی در بزرگداشت نام و یاد ابراهیم منصفی، هنرمند فقید خطه جنوب کشورمان، در مجموعه فرهنگی – هنری شهر کتاب فرشته برگزار شد.
چهره هایی چون محمدعلي بهمني (شاعر و غزل سرا)، رضا كولغاني (خواننده گروه داماهي)، امير عزيزي (کارگردان فيلم موقت) از هنرمندان حاضر در این مراسم بودند.
در ابتدای این مراسم، متنی در باب زندگی هنری این هنرمند و با پخش قطعات موسیقی و شعری از این هنرمند خوانده شد.

ابراهیم به سال ۱۳۲۴ در شهر بندرعباس دیده به جهان گشود.  او همیشه خود را زادهٔ عشق زنی به مردی می دانست که آوازش او را سحر کرده بود.
او که با حضور در مراسم تعزیه خوانی در ایام محرم با شعر و آواز و نمایش الفت گرفته بود، در نوجوانی به سمت گروه‌های تئاتر دانش‌آموزی جذب شد اما عشق به سرودن او را آرام نمی‌گذاشت تا آنجا که عطش سیری‌ناپذیرش به شعر و ادبیات خیلی زود او را برای چاپ نخستین مجموعه شعرش ترغیب کرد؛ مجموعه‌ای با عنوان  با کمک تعدادی از “مروارید ساحل” که با کمک چندتن از دوستانش در شمارگانی اندک، به چاپ رساند که البته بعدها از تعجیل در چاپ این مجموعه اظهار پشیمانی نمود.
در این میان از سال ۱۳۴۷ مجلات معتبری چون خوشه و فردوسی اقدام به انتشار برخی از اشعار آزاد او  کردند.
ترانه های منصفی اغلب رنگ و بویی اجتماعی و اجرای ساده و روان او با آکوردهای گیتار، هنوز هم شنوندگان بسیاری را سر ذوق می آورد.
خطه جنوب رامی را نیمای هرمزگان می‌نامد. او که در شعرهای آزاد خود پیرو بلامنازع احمد شاملوست با تاثیرپذیری از اقلیم و جغرافیای بومی منطقه، گاهی به شعر خود تمایزی قابل تشخیص داده است.

منصفی زندگی پرفراز و نشیبی داشت و بی‌گمان همین نکته در اشعار او نیز تأثیر عمیقی بر جای گذاشته است. او که در دوره‌ای به شغل معلمی مشغول بوده به واسطهٔ فراز و فرودهایی مسیر زندگی‌اش، این شغل را از دست داد و دههٔ پایانی عمر خود را با مصائب و دشواری‌های فراوانی گذراند.
شاید همین زندگی متفاوت سبب شد تا او در یکم تیرماه بیست سال پیش، با مرگی خود خواسته به زندگی اش در ست پنجاه و دو سالگی پایان دهد، اما یاد و نامش همواره بر صفحه موسیقی و ادبیات ایران حک شده باقی خواهد ماند.
گفتنی ست در انتهاي این مراسم رضا كولغاني با درخواست مکرر حضار قطعه ای اجرا كرد که با استقبال عجیبی از سوی حاضرین روبه رو شد. این اجرا، پایان بخش مراسم بزرگداشت رامی بود.

عکس: مریم قاسمی

برچسب‌ها: